O autorze
Patrycja Gaweł-Baca, 27 lat . Mama i żona. Absolwentka dwóch wyższych uczelni. Poza macierzyństwem dużo energii traci pracując w jednej z największych w Polsce korporacji. Cały czas w biegu, pomimo tego znajduję czas na szybkie zakupy i kosmetyczkę . Motorem do działania jest córka, ona tez zainspirowała do pisania. Czasem niecierpliwa, bywa niepewna siebie. Niepoprawna optymistka z bagażem doświadczeń i odrobiną wad, ale silnie rozwiniętą empatią emocjonalną. Autorka bloga www.gadkamatka.pl

B jak bycie konsekwentnym. Alfabet rodzica.

Konsekwencja jest kluczem do dobrego wychowania. Ale jak być konsekwentnym wobec dziecka jak nie potrafimy zaszczepić konsekwencji u siebie? Jak przywołać się do porządku? No przyznaj się! Ile razy uległaś? Ile razy powtarzałaś sobie "tym razem nie przełamie się"? Tym razem nie odpuszczę! Ile razy puszczałaś w niepamięć zasady, reguły, postanowienia, które tak dzielnie wprowadzasz od dłuższego czasu w swoim domu? I powtarzasz sobie "tym razem te cudowne oczka nie przekupią mnie"... Nie zahipnotyzują... Nie, nie, niech nie patrzą tak na mnie! A jednak ten Twój kilku latek, kilku miesięczniaczek ma te moc, oj ma! Niezwykłą moc, która pokona najbardziej opornego przeciwnika. Moc, którą w sekundę jest w stanie Ciebie zaczarować!

Nie odpuszczaj
Mówią, że rodzice bywają głupcami. Że to ich stała cecha, albo wynik bezradności i uległości wobec swych dzieci. Nie masz czasu, nie masz siły więc ULEGASZ. W tym przypadku TAK JESTEM GŁUPCEM! Przyznaję się ze wstydem na twarzy. A ten przypadkowy brak konsekwencji sprawia, że zasady, które wałkujemy od dłuższego czasu nie są na tyle ważne by ich przestrzegać, a to sygnał jasny jak słońce - przyzwolenie dla dzieci by nas po prostu mogły ignorować. O ile czasem można sobie pozwolić na dzień dyspensy, żeby się "ogarnąć" tzn. pozbierać do kupy to w przypadku dzieci, może okazać się zgubne. Weź głęboki oddech i zapamiętaj rodzicem się nie jest. Rodzicem się stajemy przez to co, co robimy.

Nic bardziej głupszego
Rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania! Unikaj jak ognia takich sytuacji. Nie pozwól by dziecko czuło się jak na rollercoasterze. Jeden pozwala, drugi zabrania. Razem powinniście trzymać jeden front! Być zgodni w wychowaniu dziecka, ustalaniu wspólnych zasad i egzekwowaniu konsekwencji. Staraj się by każdy przestrzegał tych samych zasad. A broń Boże nie pozwól by w obecności dziecka ktoś podważał czy krytykował Twoje zdanie, Twój Autorytet - (klik).

Pułapka
Wiem, wiem brak konsekwencji w stosunku do dziecka powoduje, że wpadamy w pułapkę. A dzieci są cwane i wystawiają nas ciągle na próbę "czy, aby na pewno nadal nie mogę"? Sprawdzę mamusię! Sprawdzę tatusia!

Unikaj półśrodków
Małymi kroczkami do przodu. Dążenie do bycia konsekwentnym wobec siebie, dzieci, partnera może okazać się trudne, mozolne i wymagać dużo poświęceń. Dlatego warto skupić się na konkretnych "małych kroczkach", które są sprawą indywidualna dla każdego z nas.


Każdy z nas jest inny, ma inne podejście do życia i inne oczekiwania, a nasze granice nie znajdują się w tym samym punkcie. Dlatego warto ustalić własną granicę i margines błędu, który jesteście w stanie przyjąć, aby nie mieć po fakcie wyrzutów sumienia. Bo to, że ulegamy to nie jest wina stresu, braku czasu, roztargnienia, przemęczenia. Śmiem twierdzić, że małe dziecko posiada super moce niczym super bohater z komiksów, dzięki którym jednym spojrzeniem potrafi przebić bryłę lodu czy betonowy mur naszych postanowień. Jednak bycie wytrwałym w dążeniu do określonego celu, nie jest łatwe, ale przynosi niesamowite rezultaty.

Pamiętaj!

"Nie można być konsekwentnym wtedy, gdy konsekwencja doprowadza do absurdu".

GadkaMatka
www.gadkamatka.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...