O autorze
Patrycja Gaweł-Baca, 27 lat . Mama i żona. Absolwentka dwóch wyższych uczelni. Poza macierzyństwem dużo energii traci pracując w jednej z największych w Polsce korporacji. Cały czas w biegu, pomimo tego znajduję czas na szybkie zakupy i kosmetyczkę . Motorem do działania jest córka, ona tez zainspirowała do pisania. Czasem niecierpliwa, bywa niepewna siebie. Niepoprawna optymistka z bagażem doświadczeń i odrobiną wad, ale silnie rozwiniętą empatią emocjonalną. Autorka bloga www.gadkamatka.pl

Kiedy zostaniesz matką, zrozumiesz i docenisz, że życie drugiej istoty cenisz ponad swoje.

Za to, że jesteś jak nowoczesny, niezniszczalny, wielozadaniowy, cud rodziny z funkcją wykonywania wielu czynności na raz. Oczywiście wszystkie perfekcyjnie. Posprząta, ugotuje, wypierze, zajmie się dzieckiem, nakarmi, przebierze, pobawi się, poświęci czas, wykąpie, uśpi. Dobre zorganizowanie i odpowiednie planowanie.

Macierzyństwo zmienia, przewartościowuje priorytety, dotychczasowe ideały. Daje "kopa" do działania, a przede wszystkim sprawia, że czujesz się spełniona, szczęśliwa, czasem zmęczona i niewyspana.

Nigdy nie rozmyślałam nad tym ile pokory, siły, cierpliwości i poświecenia mają w sobie. Z ilu rzeczy potrafią tak bezinteresownie zrezygnować. Jak to sen staje się dla nich mało istotny. Czujność osiąga poziom niczym pies myśliwski. Przeczucie, które zmienia w rzeczywistość. Jak z dnia na dzień potrafią stać się odpowiedzialne za drugiego człowieka.

Nie gloryfikujemy poświecenia, oddania mam, póki same mamą nie zostaniemy. Ba!, zdarza się, że na co dzień w ogóle nie dostrzegamy tego, jak wygląda taki "zwyczajny” dzień matki, jak bardzo różni się, od tego, gdy miałyśmy kilkanaście lat. Chociaż? Kilka podobieństw zawsze można znaleźć.
Zdarzały się ciężkie, nieprzespane noce? - zdarzały.
Ciężkie weekendy? - zdarzały.
Bywał i stres? - bywał.
Przysypianie w dzień - bywało.

A teraz z worami pod oczami, z „ziewem” co drugie słowo czytamy ulubioną bajkę na dobranoc, śpiewamy kołysankę jedną i tą samą w kółko – bo jest „tą” ulubioną. Czuwamy przy łóżeczku,
bo gorączka pali czoło
bo katar zatyka nochal
bo kaszel nie daje spać
bo ząbki dają w kość
bo zły sen obudził w środku nocy
bo potrzebowało bliskości – pokopania w nocy,
bo o 3 się wyspało
bo matkę na równe nogi postawić chciało!


Dzisiaj? Za co cenię? Przede wszystkim za te wartości, które sprawiają, ze serce się raduje, serce się wzrusza, serce mocniej bije, bo serce rozumie, bo serce stało się rodzicem.
Oczywiście przepisu na idealna mamę nie ma. Jest jednak kilka cech, które sprawiają, że z dumą patrzysz na drugą matkę.

1. Za to, że pokornie znosisz ból porodowy, bolesne skurcze i wszelkie inne dolegliwości, które towarzyszą podczas porodu – ale ten ból ma sen i cel, do którego wytrwale dążysz.

2. Za nieopisaną gotowość do nocnego czuwania przy dziecku – każdy jego dźwięk, ruch stawia Cię na równe nogi, chociaż czasem zastanawiasz się co zrobisz w danej sytuacji, ale gdy już stoisz przed podjęciem decyzji – wiesz z automatu co masz robić, każdy Twój krok, ruch to trafna diagnoza i natychmiastowe działanie.

3. Za niewyczerpane pokłady cierpliwości i opanowania się wobec nieposłusznych i rozbrykanych maluchów. Za cierpliwość na brak reakcji ze strony dziecka na

setne upomnienie,
pięćdziesiątą prośbę i
dwunasty zakaz.

4. Za ogrom spokoju i zdolności do nieustającego tłumaczenia dziecku otaczającego je świata i odpowiadania na nurtujące go pytania: a po co? a na co? a dlaczego? a kiedy? a gdzie? a mogę? a dlaczego nie? a za chwile? a skąd? a co? a jak? a czy?

5. Za to, że jesteś jak nowoczesny, niezniszczalny, wielozadaniowy, cud rodziny z funkcją wykonywania wielu czynności na raz. Oczywiście wszystkie perfekcyjnie. Posprząta, ugotuje, wypierze, zajmie się dzieckiem, nakarmi, przebierze, pobawi się, poświęci czas, wykąpie, uśpi. Dobre zorganizowanie i odpowiednie planowanie.

6. Za gotowość do poświęcenia swoich pasji "dla dziecka" – pamiętaj, że jednak mając dziecko, dzieci również możesz się realizować, spełniać marzenia. Zaangażowanie takie „podwójne” – bo dla siebie i dziecka powoduje, że pracujemy skuteczniej i efektywniej. Zaangażowanie to emocjonalny i intelektualny stan, który oznacza gotowość do podjęcia dodatkowego wysiłku, aby odnieść sukces (Bruce K.Langdon). To Ty decydujesz czy macierzyństwo będzie Cię wzbogacać czy nie.

6. Za cud, który wydałaś na świat – rodząc nowe życie. Warte wszystkich wyrzeczeń.

7. Za Piękno, które udało Ci się stworzyć w 280 dni.

8. Za bezgraniczną miłość, bo życie drugiej istoty cenisz ponad swoje. A miary są zbędne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...