O autorze
Patrycja Gaweł-Baca, 27 lat . Mama i żona. Absolwentka dwóch wyższych uczelni. Poza macierzyństwem dużo energii traci pracując w jednej z największych w Polsce korporacji. Cały czas w biegu, pomimo tego znajduję czas na szybkie zakupy i kosmetyczkę . Motorem do działania jest córka, ona tez zainspirowała do pisania. Czasem niecierpliwa, bywa niepewna siebie. Niepoprawna optymistka z bagażem doświadczeń i odrobiną wad, ale silnie rozwiniętą empatią emocjonalną. Autorka bloga www.gadkamatka.pl

"Nie teraz", "później", "za chwilę", "poczekaj", "za moment", "jutro"!

Należy pamiętać, że to jacy jesteśmy dla naszych pociech w okresie dzieciństwa czy dorastania ma kluczowe znaczenie w budowaniu ich osobowości. Taki sam wpływ ma otoczenie, w jakim się wychowuje.

W życiu codziennym spotykamy ludzi, którzy zamiast ciepłego serca maja kamień jak bryła lodu. Są obojętni na ludzkie cierpienie, nie okazują uczuć, nawet najbliższym.

Kłopot w tym, że większość tych ludzi kontroluje i skrzętnie skrywa swoje uczucia. Ale jaki w tym sens, żeby je deprecjonować? Udawanie, że pewne rzeczy nas "nie ruszają" powoduje, że głęboko tam w środku tyka bomba emocji, która tylko czeka, aby wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Tak jest ludzka natura wyposażyła nas w emocje. Są one pewnego rodzaju budulcem, z którego składa się nasz umysł.

Emocje towarzyszą nam codziennie, w każdym aspekcie dnia. Są one pewnego rodzaju odpowiedzią na to co w danym momencie się dzieje, wywołując pozytywne uczucia, ale nie pomijając tych skrajnych. To właśnie one stanowią bazę czasem głupich decyzji. Jednak w naszych rękach jest podejmowanie decyzji czy pozwolimy na to, aby działały destrukcyjnie, czy będą paliwem do działania.

Podobnie jest z dziećmi. Dziecko, jeżeli czuje że jest kochane jest radosne, uśmiechnięte, chętnie się do rodziców przytula.

Dlatego istotne jest, aby przekazać dzieciom wiele miłości, opieki, a przede wszystkim poświecić więcej uwagi - czasu. Nie poprzez kupienie kolejnej niepotrzebnej sukienki, bluzeczki, zabawki, która różni się tylko linią melodyczną. Ale naszą obecnością, rozmową, wspólną zabawą czy zwyczajnym wyjściem na plac zabaw, spacer.


Należy pamiętać, że to jacy jesteśmy dla naszych pociech w okresie dzieciństwa czy dorastania ma kluczowe znaczenie w budowaniu ich osobowości. Taki sam wpływ ma otoczenie, w jakim się wychowuje. Pierwsze dwanaście miesięcy dla dziecka jest kluczowe jeśli chodzi o rozwój emocjonalny, jego umysł chłonie w tempie ekspresowym. Przyswaja i reaguje na rożnego rodzaju bodźce zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dziecko od pierwszych dni na świecie wie, że głos mamy to mama, a głos taty to tata.

A dzisiaj wie, że:

to z tatą robi samolot, gdy wróci z pracy

to z tatą wyleguje się na dywanie
to z tatą ogląda telewizje
to z tatą odpisuje na emaile służbowe
to tatą kopie w nocy
to przy tacie najlepiej robić kupę
to z tatą szybciej je złapie niż mama
to z tatą wynosi śmieci
to z tatą rozładowuje zmywarkę
to z tatą wrzuca się monety do skarbonki
to z tatą ogląda się Grę o tron
to tatą dokarmia słodyczami
to tatą dał posmakować loda pierwszy raz w życiu
to tata.

Wie, że...
to mama czyta bajki na dobranoc
to mama nie pozwala jeść słodyczy
to mama pilnuje stałych godzin posiłkówto mama pilnuje godzin spania
to mama pilnuje kąpieli
to mama bawi się w gry rozwojowo-edukacyjne
to mama wciera tonę oliwkito mama.

Starajmy się, aby czas spędzony z dzieckiem był magiczny. Nie bójmy się okazywać uczuć, przytulać, całować. Nie odtrącajmy słowami: "nie teraz", "później", "za chwilę", "poczekaj", "za moment", "jutro".

Dziecko czuje, że jest odtrącane, niepotrzebne, ogarnia je smutek i samotność. Bo zawsze jest coś ważniejsze od niego. Nie czuje się "ważne". Takie zachowanie niesie nieodwracalne skutki w psychice dziecka. Nie ignorujcie, nie bądźcie bierni w okazywaniu uczuć, emocji.

Umacniajcie więź rodzic-dziecko bo nie ma nic bardziej pięknego.
Najcenniejszym aktywem jakim możemy ofiarować dziecku jest nasz czas. Każdy dzień z życia dziecka jest bezcennym doświadczeniem i dostarcza niezapomnianych przeżyć. Jeżeli przeoczysz pierwszy krok już nigdy go nie zobaczysz w wersji "level up", kolejne a i owszem. Ale będą miały już inne znaczenie.I nawet twe serce z kamienia zaczyna się kruszyć.

GadkaMatka
www.gadkamatka.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...